Rzecz o Witoldzie Hulewiczu – cz. 2

Piórem Agnieszki Karaś…

Niniejszym drugi odcinek książki Agnieszki Karaś o Witoldzie Hulewiczu pt. Miał zbudować wieżę, która ukazała się nakładem Oficyny Literatów i Dziennikarzy „Pod Wiatr”. Materiał ukazuje się w ramach projektu Narodowego Centrum Kultury pt. Kultura w sieci.

II – Wielka Wojna

Walczy brat przeciw bratu

I wojna światowa: Witold Hulewicz w niemieckim mundurze 

Gdy w sierpniu 1914 roku wybucha pierwsza wojna światowa, o synów Heleny Hulewiczowej upomina się armia niemiecka. Dziewiętnastoletni Witold zostaje wysłany na front zachodni. Podobnie Bohdan, studiujący filozofię i historię sztuki na uniwersytecie w Monachium. Wacław trafia najpierw na granicę prusko-rosyjską, a stamtąd na front zachodni. Jerzy nie dostaje powołania, gdyż nie figuruje na liście obywateli Rzeszy.

Na frontach pierwszej wojny światowej walczy 2 500 000 Polaków. Wszyscy w armiach zaborców: 600 000 w armii niemieckiej, 600 000 w austriackiej, 1 300 000 w rosyjskiej. „Walczy brat przeciw bratu” – powie Ignacy Paderewski do publiczności chicagowskiej po odbytym właśnie koncercie.

„U nas toczy się walka pozycyjna – mówi jeden z oficerów armii niemieckiej korespondentowi «Dziennika Poznańskiego» w maju 1915 roku. – Walki o poszczególne rowy, strzelanina artylerii na ogromne odległości […]. Tutaj cały kraj jest fortecą. A fortecę zdobywa się długo”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kultura w sieci, Witold Hulewicz on-line i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.