Teatr Wielki zaprasza…

Casanova w Warszawie

Vladimir Yaroshenko jako Casanova i Maksim Woitiul jako hr. Branicki, fot. © Ewa Krasucka / TWON

W oczekiwaniu na Państwa powrót na naszą widownię Polski Balet Narodowy sięga on-line do swoich wcześniejszych przedstawień. Na początek widowiskowy Casanova w Warszawie Krzysztofa Pastora z muzyką Mozarta.

Balet przywołuje wątki wspomnień Giacomo Casanovy ze stanisławowskiej Warszawy. Już w najbliższy weekend będziemy mieli okazję przeżyć je raz jeszcze, prezentowane na platformie vod.teatrwielki.pl, zaglądając za kulisy królewskiego teatru publicznego Stanisława Augusta i podziwiając niezapomniane kreacje naszych tancerzy.

Giacomo Casanova swój pobyt w Warszawie wspominał jako spokojny i pokojowy. „Żyłem naprawdę przykładnie, unikając miłostek i hazardu” – pisał w pamiętnikach. A jednak, wskutek intryg włoskich balerin wdał się w konflikt z faworytem króla, podstolim Franciszkiem Ksawerym Branickim. Doszło między nimi do nielegalnego pojedynku, który hrabia Branicki o mało nie przypłacił życiem. W konsekwencji latem 1766 roku Casanova zmuszony był opuścić Warszawę na polecenie króla, ale wspomnienie tego pobytu pozostawił nam w swoich kultowych pamiętnikach.

Balet powstał w 2015 roku dla uświetnienia 250-lecie polskiej sceny publicznej. Jego pomysłodawcą był librecista Paweł Chynowski, a twórcą choreografii – Krzysztof Pastor. Od początku ich idea była związana z muzyką Wolfganga Amadeusa Mozarta, którą pomagał wybrać i odtworzył z Orkiestrą Teatru Wielkiego – Opery Narodowej dyrygent Jakub Chrenowicz. 


Casanova w Warszawie wśród najlepszych premier baletowych na świecie sezonu 2014/15 według magazynu „Dance Europe”. Wydarzenie roku 2015 według Fundacji Terpsychora

Casanova w Warszawie online – 14 listopada, godz. 19.00 na vod.teatrwielki.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.