Tu jest całą Polska!

Nagrody im. Witolda Hulewicza rozdane

22. edycja rozdania Nagród im. Witolda Hulewicza miała miejsce w Warszawie, w Domu Literatury, 6 grudnia 2017 roku. Co warto podkreślić, przy pełnej sali, może także i dzięki temu, że Klub Publicystyki Kulturalnej przeniósł swoje spotkanie wigilijne z pierwszej na drugą środę grudnia. Bo mieliśmy się spotkać również o 17.00. Odnotowałem obecność kilkorga naszych kolegów.

Witold Hulewicz za każdym razem gromadzi swoich laureatów z całej Polski, a nawet z ukochanego przezeń Wilna. I zawsze są to ludzie działający w różnych dziedzinach kultury i życia społecznego. Zgodnie z tym, jak działał sam patron Nagrody, człowiek wielu profesji i wielu przeznaczeń, poeta, tłumacz poezji Reinera Marii Rilkego (jedyny w Polsce autoryzowany przez poetę), radiowiec, twórca teatru radiowego, który to on właśnie nazwał teatrem wyobraźni, animator kultury i życia literackiego, inicjator pamiętnych „Śród Literackich” w Wilnie, z udziałem takich sław pisarskich jak Gilbert Keith Chesterton. Poza tym ziemianin, który uważał, że na tej warstwie ciążą większe obowiązki niż na innych (bo zostali bardziej obdarowani), a więc trzeba więcej pracować, przodować w rozwijaniu rolnictwa, w uprawianiu kultury, w działaniu na różnych niwach społecznych. Wreszcie patriota, zwany ojcem prasy konspiracyjnej podczas okupacji, jeszcze w 1939 roku, korzystając ze swojego wydawniczego doświadczenia z lat dwudziestych, gdy z braćmi wydawał pismo, redaguje gazetę o znamiennym tytule „Polska Żyje”, co, niestety skończyło się dla niego tragicznie, aresztowaniem przez gestapo, Pawiakiem i rozstrzelaniem w Palmirach, tam gdzie zginęli Rataj, Niedziałkowski, Kusociński i dziesiątki wybitnych Polaków. Ale pismo przetrwało, redagowane po aresztowaniu Hulewicza przez Zofię Kossak.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kultura w sieci, Witold Hulewicz on-line i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.