Bohdan Urbankowski odznaczony

W latach 80. był twórcą i teoretykiem ruchu Nowego Romantyzmu i związaną z nim Konfederacją Nowego Romantyzmu – po rozbiciu organizacji przez władze przeniósł swoją działalność literacką do podziemia. Był członkiem redakcji czasopism, takich jak „Solidarność”, „Słowo podziemne” „Przedświt” oraz „Pogląd”. Pracował również jako kierownik literacki Teatru im. Szaniawskiego w Płocku, a w 1984 roku został zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika „Poezja”, z którego został wyrzucony za druk Czerwonej mszy, czyli uśmiechu Stalina. Nadal jednak udzielał się w prasie drugiego obiegu, za co otrzymał Medal Solidarności „Zasłużony w Walce o Niepodległość Polski i Prawa Człowieka”.

Karierę literacką Bohdan Urbankowski zaczynał jako poeta, eseista oraz krytyk. Do pierwszych publikacji można zaliczyć takie książki jak Absurd-ironia-czyn, Myśl romantyczną, wspomnianą już Dostojewski: dramat humanizmów. Praca o Dostojewskim nie była jedyną monografią w dorobku Urbankowskiego, autor sporo czasu poświęcił bowiem takim osobom jak Piłsudski, Herbert i Mickiewicz – zwieńczeniem tej pracy są książki Poeta, czyli człowiek zwielokrotniony. Szkice o Zbigniewie Herbercie, Józef Piłsudski. Marzyciel i strateg oraz Adam Mickiewicz. Tajemnice wiary, miłości i śmierci. Jeśli chodzi o twórczość liryczną, należy wspomnieć o cenionych zbiorach poezji, których przykładem jest tomik Głosy oraz Dojrzewanie. Jedną z nowszych publikacji Bohdana Urbankowskiego jest książka Krew nie wysycha nigdy, w której autor opowiedział swoim czytelnikom o zbrodniach wojennych.
Teksty Bohdana Urbankowskiego, głównie na tematy historyczne i kulturalne, pojawiają się również w prasie. Można je przeczytać na łamach gazet i na ich stronach internetowych, takich jak „Gazeta Polska”, „Niezależna”, „Nowe Państwo”, a już wkrótce na łamach nowego czasopisma społeczno-kulturalnego „Ostoja”, którego wydawcą będzie Stowarzyszenie im. Witolda Hulewicza.

Medal, nadany dr. Bohdanowi Urbankowskiemu, ustanowiony w 2018 roku jest nagrodą przyznawaną na  pamiątkę  100-lecia  odrodzenia  Państwa Polskiego obywatelom polskim którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w  1918 roku przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości,  kulturowej  tożsamości  i materialnej  pomyślności  Rzeczypospolitej. Medal jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym w  okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w  latach 2018-2021. 

Uroczystości w Belwederze towarzyszyła konferencja poświęcona znaczeniu Bitwy Warszawskiej (świetne wystąpienia dr Bohdana Urbankowskiego i prof. Wiesława J. Wysockiego) oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego.

Podczas uroczystości Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowani zostali: Andrzej Chyłek, Krzysztof Lancman oraz Kazimierz Wilk, zaś Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości oprócz dr. Bohdana Urbankowskiego – Jan Chojnacki, Zbigniew Adamczyk, Czesław Jakubowicz, Bogdan Koźmiński, Jarosław Wartak, Piotr Wójcik, Grażyna Wawrzyńska, Kazimierz Wilk, Anna Cywińska-Kowalewska, Artur Then, Krzysztof Mętrak, Lucyna Michalik, Robert Nowicki oraz Paweł Bogacki.

isb, fot. © kombatanci.gov.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.