„Mazowsze” świętuje 70. rocznicę pierwszego koncertu

Bezpłatna transmisja w niedzielę (8 listopada) o 17.00 na profilu Mazowsze.

Fot. © Mazowsze

„Gdy miną lata i nas nie będzie, coś z nas zostanie w owym rozpędzie, coś tam zostanie, coś nie przeminie…” (sł. Stanisław Ryszard Dobrowolski, muz. Tadeusz Sygietyński, Warszawski dzień).

Jubileuszowy występ to hołd złożony twórcom „Mazowsza” Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej oraz Tadeuszowi Sygietyńskiemu, ale także wszystkim artystom, którzy zapisali się w historii Zespołu.

Koncert Jubileuszowy to ponad dwie godziny muzyki, śpiewu i tańca, które pozwalają pokazać bogactwo polskiego, stylizowanego folkloru, jak również najciekawsze choreografie z repertuaru Zespołu, przygotowane przez Elwirę Kamińską, Eugeniusza Paplińskiego i słynnego choreografa „Mazowsza” Witolda Zapałę.

Tego wieczoru artyści zaprezentują wszystko to, z czego Zespół słynie – perfekcyjnie opracowane suity taneczne, na przemian z charakterystycznym brzmieniem mazowszańskiego chóru i towarzyszącej mu orkiestry. Pełne wigoru, dynamiczne układy taneczne ze spektakularnym zakończeniem jakim jest Finał, to kwintesencja mazowszańskiego stylu. Nie zabraknie oczywiście pieśni ludowych, niezwykle ważnych w repertuarze „Mazowsza”. Tak wspominała początki zespołu Suzanne Arlet, która pisała o Sygietyńskim: Widziałam, podniósł w górę pałeczkę czarodziejską i poszły w tany lasy i łąki, i jeziora. Tańczyły migotania od świtu do wieczora i tęcza blaskiem grała wraz z tą muzyką wiejską.

Zespół ma swój charakterystyczny i autentyczny styl, który jest muzyczną wizytówką „Mazowsza” od 70 lat. Wciąż jednak ewoluuje, zarówno brzmienie coraz większej orkiestry, jak również interpretacje utworów. Współczesne „Mazowsze” to 160 artystów, którzy, nie zapominając o przeszłości, tworzą zarówno w warstwie muzycznej jak i tanecznej w pełni profesjonalne wykonania utworów. Maestro Jacek Boniecki wraz z Zespołem od wielu lat udowadnia, że używając wielu środków komunikacji z publicznością, między innymi śpiewu czy tańca, można stworzyć przekaz zaskakujący i wielopoziomowy.

Państwowemu Zespołowi Ludowemu Pieśni i Tańca „Mazowsze”

serdecznie gratulujemy!

Fot. © Mazowsze

Zapraszamy Państwa na transmisję on-line…

MAZOWSZE

Fot. © Mazowsze
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.