Modlitwa kolorem

W czasie przedświątecznym pragniemy zaprezentować ikony o tematyce związanej z przeżywanym okresem liturgicznym autorstwa Anny Elżbiety Jaszczyńskiej.

Swoje ikony wykonuje w technice tempery żółtkowej, pigmentami naturalnymi i syntetycznymi, na deskach lipowych z lewkasem, z zastosowaniem złoceń nimbów i tła. Nie kopiuje istniejących ikon, są one dla niej inspiracją, ale stara się być blisko takich „wzorów”, które „przemawiają” tematem, sposobem wykonania, kolorystyką i przekazywaną treścią.

Anna Elżbieta Jaszczyńska nie posiada przygotowania fachowego w dziedzinie malarstwa, a umiejętność pracy nad ikonami zawdzięcza udziałowi w warsztatach, pod kierunkiem wybitnych ikonopisów – o. Jacka Wróbla, Joanny Zabagło, Barbary Mindewicz. Z zawodu jest prawnikiem, absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę w NBP, gdzie była zatrudniona jako radca prawny. Ponadto pracowała w innych bankach, m.in. Pekao S.A., UniCredit, a także po przejściu na emeryturę, w niepełnym wymiarze w Komisji Nadzoru Finansowego. Specjalizowała się w prawie dewizowym, prawie bankowym, bankowości centralnej i finansach międzynarodowych. Za zasługi dla bankowości została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1999).

Hobby Pani Anny to historia, historia sztuki (malarstwa), podróże, muzyka – jak podkreśla: każda dobra. Zainteresowanie ikonami towarzyszyło jej zawsze, ale jej ikonopisanie rozpoczęło się dopiero po przejściu na emeryturę, od kursu pisania ikon w Garbatce, w lipcu 2010 roku, zorganizowanego przez grupę twórczą „Droga Ikony”, działającą przy Zakonie oo. Jezuitów w Warszawie. Z grupą tą jest nadal związana, uczestniczy w warsztatach, plenerach i wystawach. Jak podkreśla ikonopisanie jest dla niej „modlitwą kolorem”.

Jej ikony były eksponowane publicznie na wystawach grupy „Droga Ikony” w kościołach w Warszawie, Radomiu, Stalowej Woli, Poznaniu, Częstochowie i Mińsku Mazowieckim oraz na dwóch wystawach autorskich w Bibliotece Publicznej Domu Kultury Gminy Zduny (2016, 2020).

Bożena Kociołkowska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ostoja i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.