W Mozartowskim duchu

Miałem pewien niedosyt w brzmieniu Panów solistów. Natomiast chcę zwrócić uwagę na dyrygenta, Stefana Plewniaka prowadzącego Requiem. Ten znakomity dyrygent jest mało znany na naszym rynku muzycznym. Nic dziwnego bo jest rozchwytany na całym świecie. Debiutował jako dyrygent w Carnegie Hall w Nowym Jorku i w Mozarteum w Salzburgu. Koncertuje na cały świecie. Od tego sezonu będzie współpracował z Operą Kameralną. Plewniak porywa swoją interpretacją. To za jego sprawą usłyszałem muzyczną klarowność Mozartowskiego Requiem. Trzeba oczywiście podkreślić przygotowanie i znakomitą Orkiestrę oraz Zespół Instrumentów Dawnych Opery Kameralnej, która pięknie zabrzmiała w oryginalnym stroju czyli 432 Hz.

Przy tej okazji pragnę zwrócić uwagę na ten ważny element wykonawczy, który ma szczególne znaczenie i wpływ na brzmienie i harmonię utworu. Uważam, że przyjęty od lat pięćdziesiątych strój dźwięku A – 440 Hz, w wielu wypadkach, a szczególnie w utworach barkowych czy z okresu romantyzmu czy w utworach napisanych przed zmianą, narusza jego oryginalną barwę i brzmienie. Zwracał na to uwagę już G. Verdi, będąc gorącym orędownikiem stroju A=432 Hz. Verdi pisał, „moim największym pragnieniem jest unifikacja stroju muzycznego dla całego świata muzyki, gdzie dzięki niższemu strojowi, dźwięk będzie bardziej szlachetny, pełniejszy, majestatyczny i nie tak ostry jak przy wyższym stroju”. Niestety stało się inaczej . Dlatego cieszę się kiedy słyszę w Mozartowskim Requiem, oryginalny stój instrumentów oraz ich harmonię.

Wróćmy do koncertu, ten wspaniały wieczór był też hołdem dla zmarłego 25 lipca Bernarda Ładysza. Na wstępie do koncertu powiedziała o tym dyrektor Opery Kameralnej Alicja Węgorzewska, że był on pierwszym artystą zaproszonym przez założyciela Opery Kameralnej Stefana Sutkowskiego, do spektaklu La serva padrona inaugurującego jej założenie 1961 roku. To ważny gest ze strony dyrektor Alicji Węgorzewskiej, że wspomina o odchodzących artystach, szczególnie dziś kiedy pamięć o wybitnych artystach tak szybko umyka.

ACzŁ

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.