Wiceprezes Edward W. Stańczak odznaczony

Dr Edward Wojciech Stańczak, wiceprezes Stowarzyszenia im. Witolda Hulewicza, został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

Wręczenie Krzyża w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy dokonał dr Jarosław Szarek, prezes IPN, 13 grudnia 2019 roku, w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie.

W gronie odznaczonych znalazło się 50 zasłużonych działaczy opozycji antykomunistycznej z lat 1956-1989; ośmiu z nich odznaczenie przyznano pośmiertnie.

Gratulujemy!

Edward Wojciech Stańczak – ur. w 1949 roku w Warszawie, był nauczycielem w IX LO przy ul. Koszykowej oraz pracownikiem naukowym Biblioteki Narodowej. W latach 1967-1970 utrzymywał kontakty z konspiracyjną organizacją ,,Ruch” działającą w Łodzi, Warszawie i kilku innych miastach w kraju.

Od roku 1975 znajdował się w operacyjnym zainteresowaniu SB w związku z wykonaniem i kolportażem ulotki o wrogiej treści antypaństwowej. Dnia 6 maja 1982 roku Edward Stańczak, wówczas nauczyciel akademicki (adiunkt) w WSP w Częstochowie, za kontynuowanie działalności w nielegalnym Niezależnym Zrzeszeniu Studentów oraz kolportaż wrogich ulotek został internowany na wniosek Wydz. III KWMO w Częstochowie. Do 7 czerwca 1982 roku przebywał w Ośrodku Odosobnienia w Łupkowie. Po zwolnieniu z internowania przeciwko niemu została wszczęta sprawa karna w Sądzie Rejonowym w Częstochowie za zorganizowanie akcji protestacyjnej studentów Wyższej Szkoły Pedagogicznej, polegającej na znieważaniu symboli międzynarodowego ruchu robotniczego oraz rozpowszechnianiu ulotek zawierających informacje o proteście przeciwko stanowi wojennemu. W dniu 28 października 1982 roku zapadł wyrok uznający winnym Edwarda Stańczaka. Na podstawie art. 46 ust. 2 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 roku o stanie wojennym został skazany na karę 1 roku 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 3 lat oraz na karę grzywny.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.