Witold Hulewicz w filmie

Film dokumentalny Der Pole, der auch Deutscher war

Reżyseria: Kai von Westerman, film na motywach książki Agnieszki Karaś pod tym samym tytułem.

Polska/Niemcy 2008, kolor, format obrazu 4:3, 37 minut

Premiera: 22 stycznia 2009 roku w Bonn

Organizator: Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Kolonii-Bonn

Partnerzy: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie

Der Pole, der auch Deutscher war

DerPoleDVDCoverFilm dokumentalny o Witoldzie Hulewiczu – rozstrzelanym przez gestapo redaktorze prasy podziemnej w okupowanej Warszawie, pisarzu, poecie, przyjacielu i tłumaczu Rainera Marii Rilkego, autorze ekspresjonistycznej powieści o Ludwiku van Beethowenie Przybłęda Boży.

Przetłumaczył twórczość Rilkego na język polski i po dziś dzień uchodzi za jego najważniejszego tłumacza.Wykorzystywał radio, młody wówczas środek wyrazu, do popularyzacji swoich wizji literackich i muzycznych. Był teoretykiem polskiego słuchowiska.

Jaki powinien być film o takim człowieku? Powinien podejmować stworzone przez niego idee.

Polacy i Niemcy są sobie bliscy, a jednocześnie obcy. Czasami ten stan odzwierciedla się w duszy jednego człowieka. Tak, jak w przypadku Witolda Hulewicza (1895 – 1941). Gnany nadzieją i wiarą w romantyczne ideały, walczył, nie bacząc na cenę. Był odzwierciedleniem cech, o których mówi się, że są typowo polskie.

Ten film jest portretem Europejczyka, któremu przyszło żyć za krótko.

Inny – Życie Witolda Hulewicza

(film dokumentalny, PL/D 2002, 47 minut, scen.: Agnieszka Karaś, Romuald Karaś, reż.: Agnieszka Karaś, zdjęcia: Kai von Westerman).

Filmowa wędrówka śladami życia Witolda Hulewicza. Rozmowy z ostatnimi świadkami zdarzeń, między innymi noblistą Czesławem Miłoszem i córką bohatera filmu Agnieszką Hulewicz‐Feill. Zdjęcia kręcone w Kościankach (Wielkopolska), Warszawie, Palmirach, Wilnie na Litwie.

Inscenizacja rozmowy Witolda Hulewicza z Rainerem Marią Rilkem.

Film z muzyką Ludwika van Beethovena.

Emisja: TVP Polonia, TVP 1, kino studyjne Brotfabrik (Bonn), Muzeum Więzienia Pawiak

INNY. ŻYCIE WITOLDA HULEWICZA